Морське свавілля: Навіщо Росія захоплює українські судна
Окупанти не зупиняються та вчиняють нові злочини, при цьому втягують Україну у небезпечну гру.

Російське нахабство останнім часом вражає не лише на суходолі та в повітрі, але й на воді. Захоплення частини Чорноморського флоту давно вже виноситься за дужки, оскільки відбулося воно не чотири роки тому під час окупації Криму, а ще в перші роки Незалежності України. З цим фактом не те щоб варто примиритися, але безболісного та раціонального розв’язання цієї проблеми ніхто поки не придумав. Проте неспокійно стає вже і в акваторії Азовського моря, де РФ на перший погляд ніде було розвернутися.

Позаминулого місяця українські прикордонники затримали риболовецьке судно «Норд», зареєстроване у Криму. Рибалки-браконьєри займалися промислом в українських територіальних водах, геть не замислюючись про власний непевний статус. Адже ходив кораблик під російським прапором, що надавало право звинуватити екіпаж у незаконному перетині кордону та порушенню порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України. Ба більше, у дев’яти членів екіпажу було знайдено паспорти громадян Росії, видані кілька років тому.

Морське свавілля: Навіщо Росія захоплює українські судна - фото 125131

"Норд" - українське чи російське судно?

Справа отримала несподіване продовження, коли судно та людей, що на ньому перебували, відповідні органи почали розглядати як громадян України. Капітан «Норду» Володимир Горбенко навіть ненадовго потрапив за ґрати за поданням СБУ, але в підсумку вийшов під заставу. Окупаційна адміністрація намагалася визволити його за власний рахунок, проте родина Горбенка чи то відмовилася від брудних грошей, чи то не відмовилася, та не мала можливості переказати кошти на материк. Паралельно слідчий комітет РФ звинуватив українських прикордонників у викраденні транспортного засобу, нібито зареєстрованого в Росії. Жодного ефекту це звинувачення не дало.

Після цього кремлівська пропаганда вирішила традиційно вдаритися у демагогію. Ми, мовляв, ні в чому не винні, це українська сторона влаштувала на морі справжнісінький фашизм. І документи з дозволом на ведення промислу наше судно мало, і ловили лише те, що можна ловити. А українські браконьєри у російській акваторії поводять себе так, ніби знаходяться у себе вдома, і ніхто нічого не може з цим вдіяти. Для повноти картини лише не вистачало осіб, нібито спійманих у територіальних водах РФ на гарячому.

Морське свавілля: Навіщо Росія захоплює українські судна - фото 125134

Рибна ловля чи тероризм?

І ось на початку травня довгоочікуваний улов таки потрапив до нетрів. Двоє мешканців Бердянська вийшли в море на маломірному судні, а додому не повернулися. Кілька днів вони вважалися зниклими безвісти, аж доки ФСБ у відповідь на черговий запит не заявила, що рибалки перебувають під арештом у Єйську. Їх нібито затримали у російських територіальних водах під час незаконного вилову осетра. Характерно, що спершу деякі джерела повідомляли про незаконний вилов камбали. Але осетра давно занесли до Червоної книги Росії як вимираючий вид, на який навіть місцевим не можна піднімати руку. А тут, бачте, припливли якісь тубільці і наклали руку на всеросійський скарб, якого з кожним днем стає все менше.

Паралельно російські ЗМІ поширили новину про те, що неподалік мису Тарханкут було затримано риболовецьке судно «ЯМК-0041», яке нібито займалося промислом у російській економічній зоні, не маючи на це відповідного дозволу. Цього разу вигадувати байку про зловмисний вилов осетрів ніхто не став, офіційна пропаганда зупинилася на камбалі. Натомість неназвані працівники державної прикордонної служби РФ, які базуються на окупованому півострові, почали жалітися на те, що українські рибалки роблять все можливе для винищення популяції чорноморських дельфінів. Куди не кинься – всюди кляті фашисти, які не лише людей, а й тварин ненавидять. Це якщо вірити кремлівській пропаганді, звісно ж.

Бранці з Бердянська насправді потрапили у скрутне становище. Адже російська сторона гарантовано не обмежиться звинуваченнями у браконьєрстві. За найгіршого збігу обставин справа може дійти до необґрунтованих підозр у підготовці терористичного акту на території іншої держави. Для цього достатньо лише знайти під час обшуку (традиційно проведеного не за правилами, до речі) трішки вибухівки. А далі можна домислювати все, що завгодно, і ніхто нічого не зможе спростувати.

Існує кілька варіантів подальшого розвитку подій. І найчастіше обговорюється можливість обміну затриманих у Єйську на вісьмох членів екіпажу «Норду», які все ще перебувають на території України. Але виникає інше питання: чи доцільно міняти одних громадян України на інших? Видані окупованою демонстрацією у Керчі російські паспорти не мають на нашій території жодної юридичної сили – цієї позиції дотримуються і ДПСУ, і СБУ, і інші відповідальні структури.

А що робити з самим судном, яке за версією ФСБ є викраденим? Адже насправді цей транспортний засіб було привласнено російською стороною під час окупації Криму. Принцип «грабуй награбоване» тут не спрацює в жодному разі.

Прикро, що не вперше Росія втягує нас у гру з мінімальними шансами на виграш. Якщо згадати про інцидент з російським танкером, який без жодних перешкод не просто увійшов до Дніпра з Чорного моря, але й спокійно доплив до Запоріжжя, кинувши там якір, то безпечність українських територіальних вод можна легко поставити під сумнів. І це справді бентежить.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець


Источник: 24 Канал - Все новости