Банкомёт

ИнАУ направила в НБУ письмо с просьбой разъяснить определение “платежные средства”

30 апреля Интернет Ассоциация Украины (ИнАУ) направила письмо в Нацбанк Украины на имя гавы НБУ. В письме № 81 от 30.04.2013 г. участники ассоциации просят разъяснить определение термина “платежные средства” (платіжні засоби). Ниже мы приводим документ полностью.

Лист № 81 від 30.04.2013 р. Голові НБУ щодо надання роз’яснення визначення платіжних засобів

Голові Національного банку України Соркіну І.В.
Вих. №81
від «30» квітня 2013 р.
Про надання роз’яснення

Шановний Ігоре В’ячеславовичу!

Інтернет Асоціація України (ІнАУ), яка об’єднує понад 140 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, засвідчує Вам свою щиру повагу та звертається з наступним.

18 жовтня 2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування платіжних систем та розвитку безготівкових розрахунків» від 18 вересня 2012 року № 5284-VI.

Вказаними законом внесено відповідні зміни до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001 року № 2346-III (далі – Закон).

Як відомо, Закон надає визначення платіжних засобів до яких відносить електронний платіжний засіб і мобільний платіжний інструмент, держатель яких може здійснювати ініціювання переказу коштів.

Інструкцією[i] також визначено, що платіжними інструментами є «засіб певної форми на паперовому, електронному чи іншому виді носія інформації, використання якого ініціює переказ коштів з відповідного рахунку платника».

Розглядаючи вимоги статті 192 Цивільного кодексу України, можна прийти до висновку, що законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України – гривня.

Внесені зміни до Закону спричинили більш прогресивне та широке застосування терміну – платіжний засіб, що у свою чергу спонукає учасників ринку переказу коштів звернутись з відповідними питаннями до Національного банку.

У цей же час директивами Європейського союзу передбачається, що електронні гроші також використовуються для проведення переказів, розрахунків – як вартість вимог до емітента електронних грошей виражених у грошовому еквіваленті. Відповідно до положень Закону електронні гроші є одиницями вартості і також приймаються як засіб платежу.

З метою правильного вживання термінів «засіб платежу» та «платіжний засіб» просимо надати роз’яснення щодо наступних питань:

1) Які відмінності у розумінні та практичному застосуванні термінів «засіб платежу» та «платіжний засіб» при здійсненні переказу коштів?

2) Чи є електронні гроші електронним або іншого виду платіжним засобом нарівні національної валюти України?

3) Чи є електронні гроші грошовою одиницею України?

З повагою,
Голова Правління
Інтернет Асоціації України Т. Попова

Читайте также